BATMAN

Batman Merkezi 2020 nüfus sayımına göre 460.995 nufusla Türkiye’nin en büyük 21. şehridir.

Genel nüfusta ise 608.659 nüfusuyla 35.sıradadır.

Diyarbakır Caddesi, Gülistan Caddesi, Bankalar caddesi şehirde yoğunluğun en çok olduğu alanlardır.

Batman’da tüm eğitim, sağlık,kültürel,sosyal olanaklar gelişmiştir. Dışarıdan düşünülenin aksine Batman Türkiye’nin en modern şehirlerinden biridir.

BATMAN TARİHİ

Batman’ın tarihi hakkında en eski bilgiler halk hikayeleri, mitler ve Heredot tarihinde verilmektedir. Ortak verilere göre MED kralı Abtyagestin’in torunu Kyros karsıtı Erpagazso Kyros pres egemenliği altında kalmamak için bu bölgeye yerleşmiştir. Karaçalı, sazlık ve bataklıktan oluşan bu bölgenin ortasında yapay bir adacık oluşturup, adına han obası anlamında olan “ELEKHAN” denilmiştir. ( M.Ö. 546 ) ELEKHAN 194 yıl bağımsız ve mutlu bir dönem geçirerek 352 yılında Büyük İskender’in istilasına uğramıştır. Daha sonra Lesepkoslar, Partlar, Romalılar, Sasani ve Bizans’ın hakimiyetine girmiştir. Artuklular, Moğollar, Ilhanlılar, Celaliler, Karakoyunlu (Pezrese) Akkoyunlular ve 1500 yılında Sailerin eline geçmistir.

1515 yılında, 4. Murat’ın Bağdat seferi sırasında kendisine büyük yararlıklar gösteren Turhan oğlu Mahmut Pasa’ya ELEKHANI içine alan Batman suyu ile Botan suyu arasında kalan bölgenin tamamını vermiştir. Bu gelişmeden sonra ELEKHAN telaffuz değişikliğine uğrayarak halk dilinde ELAH zamanla “ILUH” ismini almıştır. İluh köy birimi olarak kayıtlara geçmiş ve Siirt vilayeti, Elmedin kazasına bağlı olarak benliğini sürdürmüştür.

1955 genel nüfus sayımında Iluh nüfusunun 4713 olarak kaydedilmesiyle 2 Kasım 1955 yılında Belediye teşkilatı kurulmuştur. 1990 yılına kadar çok hızlı bir gelişme yaşayan Batman, 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla Türkiye’nin 72. ili olma unvanına kavuşmuştur.

BATMAN YÖRESEL YEMEKLER

Çorbalar

Yoğurtlu Leben
Yoğurtlu leben, şehrin en sevilen çorbalarından birisi. İnce köftelik bulgurla yapılan köftelerin haşlanmasından sonra sarımsaklı yoğurt ve yağ ile birlikte pişirilen çorba, içerisindeki köfteler sayesinde oldukça doyurucu bir öğün olarak Batman mutfağında yerini alıyor.

Ayran Çorbası – Mehir
Batman’ın doyurucu içeriğe sahip ve ve aynı zamanda hafif çorbalarından bir diğeri de, meşhur yoğurt çorbası. İsteğe göre soğuk ya da sıcak olarak hazırlanıp, içilebilen çorba içinde bulunan haşlanmış bakliyatlar sayesinde ana yemek gibi doyurucu oluyor. Ana yemek öncesi lezzetli bir başlangıç yapabilirsiniz. Eğer evde yapacaksınız buzdolabında uzun süre aynı tadı koruyabilen çorbayı, sevdiğiniz yemekler listesine ekleyeceğinize eminiz.

Ana Yemek

Kaburga Dolması

Kaburga dolmasının en iyisi Batman ve Diyarbakır’da yenir. Son derece doyurucu olan kaburga dolmasının en önemli özelliği ağızda lokum gibi dağılan kuzu eti. Eğer bu zevki alamadıysanız iyi bir kaburga dolması yemiyorsunuz demektir. Derinin altında bulunan iç pilav ile heybetli bir görüntüsü var. Hem göze hem de damağa hitap eden bu yemeği Batman gezinizde mutlaka yemelisiniz.

Şam Böreği
Batman yöresel yemekler listemizde yerini alan, belki de şehrin en sevilen meşhur lezzetlerinden birisi de Şam böreği. Bazı yörelerde Sembusek ismiyle de bilinen börek, Batman ve Mardin gibi şehirlerde sofralarda sık sık yerini alıyor. Hamur işi sevenlerin lezzetine bayılacağı yemek elde açılan hamurun içine kıymalı iç harcın koyulmasıyla yapılıyor. Tavada ya da saçta pişirilen Şam böreğini, denemediyseniz mutlaka yemelisiniz.

Mumbar Dolması
Eğer sakatat ile yapılan lezzetleri sevenlerdenseniz, Batman’ın yöresel mutfağında yer alan Batman usulü mumbar dolmasını da seveceğinizi düşünüyoruz. Her yörede farklı farklı iç harçlarla yapılan dolma, koyun, sığır veya keçilerin bağırsaklarından yapılıyor. Patatesten soğana, kıymadan reyhana kadar çok çeşitli ve farklı tadın bir arada buluştuğu dolma, tencerede pişirildikten sonra servis ediliyor.

Perde Pilavı
Pilavın her hali güzel diyenlerdenseniz, Batman sofralarında yerini alan meşhur perde pilavına da bayılacaksınız. İsteğe göre et veya tavuğun suyunda pişen pilav, dolmalık fıstık ve badem eklenerek hazır hale getiriliyor. Perde pilavını perde pilavı yapan kısım ise, pilavın elde açılan yufka hamuru ile sarılmasıyla oluyor. Sarıldıktan sonra altlı üstlü olarak fırında ya da tavada pişirilen perde pilavı, oldukça doyurucu olduğu için, tek başına dahi ana öğün olarak yenebiliyor.

Tandır Ekmeği
Doğu’nun yöresel lezzetlerinden birisi de, Batman yöresel yemekler listemizde yerini alıyor. Özel olarak açıldıktan sonra tandırlarda pişirilmesiyle tandır ekmeği adını alan ekmek, sabah kahvaltılarından akşam yemeklerine kadar her öğünde yenebiliyor. Uzun yıllardan beri geleneksel mutfağımızda yer alan meşhur köy tandırları, mis gibi kokan ekmekleriyle tok insanı dahi acıktırabiliyor.

Kütülk

Batman yöresel yemekler listemizde yerini alan lezzetli bulgur yemeklerinden biri olan Batman usulü kütülk yemeği, Batman’a geldiğinizde her evde mutlaka karşınıza çıkabilecek bir lezzet. İnce köftelik bulgurların hamur haline getirilip açılmasından sonra, içerisine etli ve pirinçli harcın konulmasıyla yapılan yemek, tıpkı içli köfte gibi kapatıldıktan sonra suda haşlanarak yapılıyor. Üzerine de mis gibi tereyağlı biberli sos ile servis edilen kütülk, değişik tatları denemeyi sevenler için oldukça güzel bir seçenek.

Tırşık

Bir çeşit türlü olan bu harika sebze yemeği, her yörede kendine özgü usulle yapılıyor. Kuşbaşı tavuk ya da et ile yapılabilen yemek, içerisine patlıcandan domatese kadar pek çok sebzenin girmesiyle oldukça lezzetli ve doyurucu bir öğün haline geliyor. Yüksek besin değeri ve faydalı içeriğiyle sevilen yemekler arasına giren tırşık, özellikle akşam yemeklerinde, yanına güzel bir yoğurtla harika gidiyor.